EASTERN CANADIAN 9-BALL CHAMPIONSHIP - ARCHIVES

2019

Open Division
Winner: 
Runner-Up: 

Results

Drawsheet

Round Robin

Invitational
Winner: 
Runner-Up: 

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: 
Runner-Up: 

Results

Drawsheet

2018

Open Division
Winner: Martin Daigle (PQ)
Runner-Up: Jeff Blais (PQ)

Results

Invitational
Winner: Matt Crawford (NB)
Runner-Up: Tom Theriault (NB)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Lisa Basque (NB)
Runner-Up: Tippy Sylliboy (NS)

Results

2017

Open Division
Winner: Martin Daigle (PQ)
Runner-Up: Jeff Blais (PQ)

Results

Drawsheet

Invitational
Winner: Jeff Blais (PQ)
Runner-Up: Martin Daigle (PQ)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Leigh Ann Giles (NS)
Runner-Up: Brenna Sylliboy (NS)

Results

Drawsheet

2016

Open Division
Winner: Tom Theriault (NB)
Runner-Up: Jeff Blais (PQ)

Results

Drawsheet

Round Robin

Invitational
Winner: Tom Theriault (NB)
Runner-Up: Jeff Blais (PQ)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Angela Belding (NB)
Runner-Up: Leigh Ann Giles (NS)

Results

Drawsheet

2015

Open Division
Winner: Danny Hewitt (PQ)
Runner-Up: Martin Daigle (PQ)

Results

Round Robin

Drawsheet

Invitational
Winner: Danny Hewitt (PQ)
Runner-Up: Chris Dempsey (NB)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Angela Belding (NB)
Runner-Up: M-F Blanchette (PQ)

Results

Drawsheet

2014

Open Division
Winner: Chris Dempsey (NB)
Runner-Up: Tom Theriault (NB)

Results

Round Robin

Drawsheet

Invitational
Winner: Tom Theriault (NB)
Runner-Up: Mike Henderson (NB)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Angela Belding (NB)
Runner-Up: Candace Campbell (NB)

Results

Drawsheet

2013

Open Division
Winner: Dave Boone (NS)
Runner-Up: Ashley Nowlan (NB)

Results

Drawsheet

Round Robin

Invitational
Winner: Chris Dempsey (NB)
Runner-Up: Colin Maloney (NS)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Angela Belding (NB)
Runner-Up: Leigh Ann Giles (NS)

Results

Drawsheet

2012

Open Division
Winner: Chris Dempsey (NB)
Runner-Up: Jason Thomas (NB)

Results

Round Robin

Drawsheet

Invitational
Winner: Chris Dempsey (NB)
Runner-Up: Ashley Nowlan (NB)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Angela Belding (NB)
Runner-Up: Cathy Horgan (NB)

Results

Drawsheet

2011

Open Division
Winner: Ashley Nowlan (NB)
Runner-Up: Colin MacDonald (NS)

Results

Round Robin

Drawsheet

Invitational
Winner: Jason Robichaud (NB)
Runner-Up: Jeff Kennedy (NB)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Angela Belding (NB)
Runner-Up: Janet Ritcey (NS)

Results

Drawsheet

2010

Open Division
Winner: Jeff Kennedy (NB)
Runner-Up: Ashley Nowlan (NB)

Results

Drawsheet

Round Robin

Invitational
Winner: Jason Robichaud (NB)
Runner-Up: Dave Boone (NS)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Angela Belding (NB)
Runner-Up: Lisa David (NB)

Results

Drawsheet

2009

Open Division
Winner: Ashley Nowlan (NB)
Runner-Up: Frank Albert (NB)

Results

Round Robin

Drawsheet

Invitational
Winner: Jamie Carter (NB)
Runner-Up: Richard Young (NS)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Janet Ritcey (NS)
Runner-Up: Cathy Horgan (NB)

Results

Drawsheet

2008

Open Division
Winner: Ashley Nowlan (NB)
Runner-Up: Jason Thomas (NB)

Results

Round Robin

Drawsheet

Invitational
Winner: Dave Boone (NS)
Runner-Up: Richard Young (NS)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Leigh Ann Giles (NS)
Runner-Up: Cathy Horgan (NB)

Results

Drawsheet

Round Robin

2007

Open Division
Winner: Pat Briand (NS)
Runner-Up: Jason Thomas (NB)

Results

Drawsheet

Round Robin

Invitational
Winner: Ashley Nowlan (NB)
Runner-Up: Jason Thomas (NB)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Janet Ritcey (NS)
Runner-Up: Monique Connolly (NB)

Results

Drawsheet

Round Robin

2006

Open Division
Winner: Jerry O'Keefe (NB)
Runner-Up: Jeff Kennedy (NB)

Results

Round Robin

Drawsheet

Invitational
Winner: Jeff Kennedy (NB)
Runner-Up: Pat Briand (NS)

Results

Drawsheet

Women's Division
Winner: Jessica MacInnis (NS)
Runner-Up: Janet Ritcey (NS)

Results

Drawsheet

Preliminary Brackets

2005

Open Division
Winner: Jamie Carter (NB)
Runner-Up: Dave Boone (NS)

Results

Round Robin

Drawsheet

Women's Division
Winner: Janet Ritcey (NS)
Runner-Up: Christine Gilgan (NS)

Results

Drawsheet

Junior Division
Winner: Everette Paul (NS)
Runner-Up: Wek Augustine (NS)

2004

Open Division
Winner: Jeff Kennedy (NB)
Runner-Up: Karl Hanley (NB)

Results

Drawsheet

Round Robin

Women's Division
Winner: Angela Belding (NB)
Runner-Up: Melanie Kay (NS)

Results

Drawsheet

Junior Division
Winner: Clayton Dennis (NS)
Runner-Up: Wek Augustine (NS)

Drawsheet

2003

Open Division
Winner: Keith Surette (NS)
Runner-Up: Jason Thomas (NB)

Results

Round Robin

Drawsheet

Women's Division
Winner: Lisa Gould (NB)
Runner-Up: Angela Belding (NB)

Results

Drawsheet

Junior Division
Winner: Mike Henderson (NB)
Runner-Up: Everette Paul (NS)

Drawsheet

2002

Open Division
Winner: Jeff Kennedy (NB)
Runner-Up: JR Wedge (NB)

Results

Round Robin

Drawsheet

Women's Division
Winner: Angela Belding (NB)
Runner-Up: Lisa Gould (NB)

Results

Drawsheet

Junior Division
Winner: 
Runner-Up: 

Drawsheet

2001

Open Division
Winner: Jeff Kennedy (NB)
Runner-Up: Darryl Koziel (NS)

Results

Drawsheet

Round Robin

Women's Division
Winner: Lynne Martin (NB)
Runner-Up: Lisa Gould (NB)

Results

Drawsheet

Junior Division
Winner: Jody Swim (NS)
Runner-Up: Chris McKenzie (NS)

Drawsheet

2000

Open Division
Winner: Keith Surette (NS)
Runner-Up: Peter Thompson (NS)

Results

Round Robin

Drawsheet

Women's Division
Winner: Natalie Kincade (NB)
Runner-Up: Lynne Martin (NB)

Results

Drawsheet

Junior Division
Winner: Scott MacKay (NS)
Runner-Up: Jody Swim (NS)

Drawsheet

1999

Open Division
Winner: Peter Thompson (NS)
Runner-Up: Todd Williston (NB)

Results

Round Robin

Drawsheet

Women's Division
Winner: 
Runner-Up: 

Results

Drawsheet

1998

Open Division
Winner: Greg Wilson (NS)
Runner-Up: Darryl Koziel (NS)

Results

Drawsheet

Round Robin

Women's Division
Winner: Kelly Ward (NS)
Runner-Up: 

Results

Drawsheet

1997

Open Division
Winner: Keith Surette (NS)
Runner-Up: Dave Boone (NS)

Results

Round Robin

Drawsheet

Women's Division
Winner: Kelly Ward (NS)
Runner-Up: Lynne Martin (NB)

Results

Drawsheet

1996

Open Division
Winner: Dick Barker (NS)
Runner-Up: Dave Boone (NS)

Results

Round Robin

Drawsheet

1995

Open Division
Winner: Dave Boone (NS)
Runner-Up: Wayne Warner (NS)

Results

Drawsheet

Round Robin

1994

Open Division
Winner: Gaston LeBlanc (PQ)
Runner-Up: Stephan Bouchard (PQ)

Results

Drawsheet

1993

Open Division
Winner: Dick Barker (NS)
Runner-Up: Andre Pellitier (PQ)

Results

Drawsheet